Агрокомпас Архив броеве
Безплатен е-майл бюлетин
Материали със свободен достъп
Home Search E-mail us
БългарскиАнглийски
ТЪРСИ В СТАТИИТЕ
Събота, 20 Април 2024

Декември 2023

Предишен | Следващ
КАТАЛОЖЕН № 1053

ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ

  РУБРИКИ

АГРО НОВИНИ


Рубрика: Инвестиции Брой: Февруари 2014
Редукция на евросубсидиите, ако сте в нитратно уязвима зона и не изпълнявате изискванията на Нитратната директива
Необходими са мащабни инвестиции във фермите

Редукция на евросубсидиите, ако сте в нитратно уязвима зона и не изпълнявате изискванията на Нитратната директива

print

e-mail facebook

 

Нитратната директива от 1991 г. регламентира изисквания във връзка с опазването на водите от замърсяване от селскостопански източници. Според нея всяка една държава членка трябва да определи своите нитратно уязвими зони. След това се разработва програма за тяхното опазване. В момента България изпълнява третата си 4-годишна програма. След приключването ù ще бъде изготвен доклад за ЕК за постигнатото по отношение прилагането на директивата. Списъкът с нитратно уязвимите зони у нас е публикуван на страницата на МЗХ и включва 141 общини, които цялостно или частично, в зависимост от надморската височина, участват в тези зони. Животновъдните обекти в тези общини са задължени от 2010 г. да имат съоръжения за съхраняване на торовата маса. Ако в един животновъден обект се отглеждат повече от 5 животински единици (повече от 5 едри преживни), е необходимо да има съоръжение за разделяне на течната от твърдата фракция, за да се гарантират сроковете за съхранение. При торохранилищата се изисква да има водонепропусклива основа, която да не позволи просмукване на торовата маса в почвата. Освен това торохранилището трябва да бъде покрито с водонепропусклив материал, който да предпазва от размиване на торовата маса след падането на валежи или на снежна покривка.

„При прилагането на директивата трябва да имаме предвид как торим, дали това се прави в точно определените периоди, които са посочени в програмата, дали животновъдните стопанства разполагат със съоръжения за торовата маса, дали я съхраняват в точно определения срок, който е 4-месечен за течната фракция и 6-месечен за твърдата фракция. За да бъдат запазени водите от замърсяване от нитратни източници, трябва да имаме и съоръжения за съхранение на силажа“, заяви Силвия Василева, началник отдел „Животновъдство и генетични ресурси“ в Дирекция „Животновъдство“ в МЗХ.

 

Едно от изискванията на Нитратната директива е преминаване през курс на обучение на фермерите по отношение на прилагането ù. Такова обучение се предлага от НССЗ. В офисите на службата животновъдите ще получат информация как трябва да се изгради торището съобразно тяхната технология на отглеждане на животните, на какво отстояние то трябва да се намира от повърхностни водни обекти и т.н.

 

Автор: Списание АгроКомпас
Целия материал четете в брой Февруари 2014



ПОСЛЕДНО ДОБАВЕНИ ВСИЧКИ...
Иновативно и печелившо земеделие с продуктите на Corteva Agriscience™
Компанията залага на иновации и био решения – това стана ясно на Портфолио Фарм край добруджанското село Победа

Атрактивни попълнения в портфолиото на Nuseed при слънчогледа
Компанията излиза и с нови култури – карината и тръстика

Листните торове на Лебозол® – сигурност и ефективност при климатични промени
Ефективното редуциране на азотното хранене ще бъде все по-важна тема в следващите години

Деница Иванова: Изкупната цена на малините за преработка падна двойно в сравнение с миналогодишната
Пазарът на малини и ягоди за прясна консумация постоянно расте

 

София, жк. Лозенец,
ул. "Червена стена" 46
тел: 0700 200 63

e-mail: office@agrocompass.bg