Агрокомпас Архив броеве
Безплатен е-майл бюлетин
Материали със свободен достъп
Home Search E-mail us
БългарскиАнглийски
ТЪРСИ В СТАТИИТЕ
Петък, 29 Март 2024

Декември 2023

Предишен | Следващ
КАТАЛОЖЕН № 1053

ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ

  РУБРИКИ

АГРО НОВИНИ


Рубрика: Актуално Брой: Април 2015
Осмислени възможности за ефективно развитие на българското земеделие
Бизнес форум „Селското стопанство – приоритетен отрасъл“, организиран от сп. „Мениджър“

Осмислени възможности за ефективно развитие на българското земеделие

print

e-mail facebook

Национална конференция на сп. „Мениджър”, посветена на развитието на селското стопанство, като модерен, структуроопределящ сектор, се проведе миналия месец в столичния хотел Радисън Блу. Представители на различни браншове в сектора препълниха конферентната зала и се включиха активно в дискусията по актуалните теми за възможностите за производство, инвестиции и надграждане на многоликите земеделски отрасли у нас.

Основните участници с важни акценти в изложенията си за настоящия програмен период и възможностите за ефективно развитие на селското стопанство у нас бяха изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие“ Румен Порожанов, доц. д-р Румен Божинов, деканът на Факултета по агрономство към Аграрния университет в Пловдив, двама представители на МЗХ – Снежана Благоева, директор на Дирекция „Директни плащания и промоции”, и Владислав Цветанов, началник-отдел в Дирекция „Развитие на селските райони”, Ваня Горчева, мениджър на отдел „Растителна защита” на БАСФ България, Кирил Величков, ръководител на управление „Европейски проекти и финансови институции” в СИБАНК, КВC Group и модераторът на форума Светлана Боянова, председател на Института по агростратегии и иновации.

Само до 2020 г. в сектор „Земеделие“ ще могат да влязат 17 млрд. лв., а други 2 млрд. лв. ще дойдат като допустими държавни помощи и доплащания, посочи изпълнителният директор на ДФЗ Румен Порожанов. Неговият апел към фермерите е като кандидатстват за евросредства да внасят проектите си навреме, а усвояването на паричния ресурс да е коректно, по правилата на ЕС за устойчиво и печелившо земеделие. По думите му съществуват много лоши практики, натрупани от миналия програмен период, с които се борим и трябва да се преборим. Като конкретен пример за това посочи „неизмеримото творчество на консултантите при изготвянето на проекти“.

Владислав Цветанов от Дирекция „Развитие на селските райони“ в МЗХ разясни новите възможности в ПРСР (2014-2020), в която за първи път има целенасочена подкрепа за малки стопанства, като част от цялата програма за финансиране. „По този начин се осигурява една равна възможност за всички стопанства и се насочва подкрепа, с която се дава възможност на малките стопанства да станат по-конкурентоспособни и това е нещо, случващо се за първи път в нашата страна. В периода 2007-2013 г. установихме, че малките стопанства се нуждаят от една специална подкрепа“, поясни той и отбеляза, че другата насока за развитие е целевото насочване на финансовата помощ към приоритетни сектори. Според него на база анализи са извадени няколко такива като животновъдството и производството на козметика. Смятаме, че с мерките, заложени в новата програма, ще се постигне едно по-балансирано разпределяне на финансирането за отдалечените райони, убеден е Цветанов.

 

Автор: Мариела Илиева
Целия материал четете в брой Април 2015



ПОСЛЕДНО ДОБАВЕНИ ВСИЧКИ...
Иновативно и печелившо земеделие с продуктите на Corteva Agriscience™
Компанията залага на иновации и био решения – това стана ясно на Портфолио Фарм край добруджанското село Победа

Атрактивни попълнения в портфолиото на Nuseed при слънчогледа
Компанията излиза и с нови култури – карината и тръстика

Листните торове на Лебозол® – сигурност и ефективност при климатични промени
Ефективното редуциране на азотното хранене ще бъде все по-важна тема в следващите години

Деница Иванова: Изкупната цена на малините за преработка падна двойно в сравнение с миналогодишната
Пазарът на малини и ягоди за прясна консумация постоянно расте

 

София, жк. Лозенец,
ул. "Червена стена" 46
тел: 0700 200 63

e-mail: office@agrocompass.bg