Агрокомпас Архив броеве
Безплатен е-майл бюлетин
Материали със свободен достъп
Home Search E-mail us
БългарскиАнглийски
ТЪРСИ В СТАТИИТЕ
Четвъртък, 25 Април 2024

Декември 2023

Предишен | Следващ
КАТАЛОЖЕН № 1053

ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ

  РУБРИКИ

АГРО НОВИНИ


Рубрика: Селекция Брой: Декември 2019
Ние се намираме в голяма конкуренция с така наречените комерсиални породи
Проф. Дойчо Димов – председател на Сдружение за отглеждане и развъждане на Маришките овце

Ние се намираме в голяма конкуренция с така наречените комерсиални породи

print

e-mail facebook

- Сдружението за отглеждане и развъждане на Маришките овце е почти на 30 години. Какво е развитието до момента?

- В началото бяхме 17, а днес сме 111 участници на XIII-та Есенна изложба на Маришките овце. Относно овцете – в началото бяха около 600, а сега, особено Ваклата Маришка овца, достигна популационен размер 8000 животни. Успяхме да задържим на сравнително едно и също ниво Бялата Маришка овца, така че според нашите възможности и според условията, осигурени от страната, ние правим усилия да съхраним двете български местни породи, които са част от нашето културно наследство.

- На XIII-та Есенна изложба на Маришките овце в Пловдив видяхме повече животни от породата Вакла Маришка. Тя ли е по-разпространена у нас?

- Към настоящия момент към нея има по-голям интерес. Няма голяма разлика в продуктивните качества на Ваклите и на Белите Маришки овце. Онова, което отличава тези две местни породи от останалите е, че те са продуктивни. Забележете, че не казвам високопродуктивни. При добро хранене и гледане от Ваклата Маришка овца може да се получи около 130 л мляко на доилен период. А отбитите агнета на 60-дневна възраст носят допълнителен доход за фермера. Освен това, голямо значение при развъждането на тези две породи е голямата любов на местните овцевъди. В признаците и подходите, по които се води селекцията, е включен и показателят „красота“.

- Какъв е ареалът на отглеждане на тази порода?

- Бялата Маришка овца се отглежда предимно в Пловдивска област, но е разпространена в цялата страна. Трябва да се похваля, че в последните 4-5 години овцевъди от района на Банско проявиха интерес и вече имаме създадени няколко стада. Това е шанс за Бялата Маришка овца да оцелее, тъй като ние се намираме в голяма конкуренция с така наречените комерсиални породи. Новото поколение овцевъди се поддава на голямата реклама, с която идват интродуцираните породи и затова борбата е тежка. Нашата цел е да привлечем вниманието на хората, които имат желание да гледат овце, да гледат нашата порода. Ние приемаме това предизвикателство. Както много пъти съм казвал - овцете не са кучета и котки, а те трябва да носят доход, който идва от произведеното мляко и агнета.

- Какви са най-ценните качества на породите? Каква е тяхната ефективност?

- Това е комплекс от качества. Тези две български породи са с комбинирана насока на използване – и за мляко, и за агнета. На първо място, те са част от нашето културно наследство. На второ място, отглеждани по традиционна технология – те дават добър доход. Бих добавил и добрите вкусови качества на млякото и месото. Конкретно за месодайните качества – няма тази характерна тежка миризма на агнешкото и това привлича изискания консуматор. За съжаление, вълната, която притежават двете породи, а тя е мека, с 46 до 48 качество, някъде стига и до 50, няма достатъчно добра цена. Аз съм обнадежден, че всяко старо се завръща, така че се надявам бъдещите поколения да възобновят интереса към вълнените изделия. Бих добавил още, че и двете породи не са капризни за отглеждане.

- А какво е качеството на генетичния материал на двете породи, как поддържате генетичните линии?

- Имаме развъдни програми, които са одобрени от земеделското министерство. Развъдната програма на Бялата Маришка овца се осъществява с 875 овце-майки и 41 коча. През 2019 година са оставени за разплод 141 женски агнета и 13 мъжки от тази порода. На Ваклата Маришка развъдната програма се изпълнява с 8212 животни, от които 424 коча. Тази година за разплод са оставени 1735 женски агнета и 123 мъжки. Знаете, че и двете породи са със рисков статут. Целта на нашето сдружение е не само да ги съхраним, а и да усъвършенстваме техните продуктивни качества. Ние си даваме сметка, че ако тези породи не носят достатъчен доход на българските фермери, те няма да бъдат конкурентоспособни на останалите. Нашата работа е свързана на първо място с идентификация на животните, оставени за разплод. В същото време вписваме информацията в родословната книга и проучваме част от техните продуктивни качества. Това е една специфична работа, характерна за дейността на зооинженерите, които работят в развъдните организации.

- Каква е цената на овчето мляко в момента?

- За никого не е тайна, че през 2019 година изкупната цена на суровото овче мляко е между 1,10-1,20 лв. за литър. Това е ниска цена, която демотивира овцевъдите да доят през по-дълъг период. Тази нестабилна пазарна среда по отношение на ниските цени, както на млякото, така и на агнетата, дава възможност на хората да се адаптират към промените в пазарната среда. Когато цената на овчето мляко е ниска, тогава овцевъдите се стремят да отгледат до по-голямо живо тегло агнетата, а когато е висока – обратното. В този случай отбиват по-рано агнетата.

- Кой е виновен за ниската цена на млякото?

- Пазарът е свободен, а ние сме малка държава. В този случай навлизат чуждестранни производители, които са с много по-големи потенциални възможности. Това е една от основните причини цените да се колебаят, а местните овцевъди да бъдат притиснати.

- Как да се постигне конкурентоспособност при отглеждането на овце?

- Трябва да докажем добрите продуктивни възможности и адаптационни способности на нашите български местни породи при условията на традиционния начин на отглеждане. А именно – при добър оборно-пасищен режим те дават и добра, и ефективна продукция. В същото време това, което трябва да се подобри при отглеждането на овцете, е технологията, механизацията на самия процес. Това е доене, стрижба – всичко се извършва на ръка и донякъде отблъсква по-младата генерация. Необходимо е и изграждане на изкуствени пасища.

 

Автор: Списание АгроКомпас
Целия материал четете в брой Декември 2019



ПОСЛЕДНО ДОБАВЕНИ ВСИЧКИ...
Иновативно и печелившо земеделие с продуктите на Corteva Agriscience™
Компанията залага на иновации и био решения – това стана ясно на Портфолио Фарм край добруджанското село Победа

Атрактивни попълнения в портфолиото на Nuseed при слънчогледа
Компанията излиза и с нови култури – карината и тръстика

Листните торове на Лебозол® – сигурност и ефективност при климатични промени
Ефективното редуциране на азотното хранене ще бъде все по-важна тема в следващите години

Деница Иванова: Изкупната цена на малините за преработка падна двойно в сравнение с миналогодишната
Пазарът на малини и ягоди за прясна консумация постоянно расте

 

София, жк. Лозенец,
ул. "Червена стена" 46
тел: 0700 200 63

e-mail: office@agrocompass.bg