Агрокомпас Архив броеве
Безплатен е-майл бюлетин
Материали със свободен достъп
Home Search E-mail us
БългарскиАнглийски
ТЪРСИ В СТАТИИТЕ
Събота, 20 Април 2024

Декември 2023

Предишен | Следващ
КАТАЛОЖЕН № 1053

ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ

  РУБРИКИ

АГРО НОВИНИ


Рубрика: Актуално Брой: Юли 2020
Градинари призовават за обективни и компетентни проверки на производителите, които получават обвързана подкрепа
Често технически грешки водят до санкции на изрядни стопани

Градинари призовават за обективни и компетентни проверки на производителите, които получават обвързана подкрепа

print

e-mail facebook

 

В ход са теренните проверки на плодове и зеленчуци, декларирани за подпомагане по обвързаната подкрепа. Заявката на земеделското министерство е мониторингът да обхване 100% от площите със зеленчуци и 50% с плодове. Как приема браншът завишените проверки, обяснява Мариана Милтенова, председател на управителния съвет на Национален съюз на градинарите в България.

„Ние настояхме да се увеличат проверките. От миналата година се забелязва провеждането на по-сериозен контрол. Но имаше честни и почтени производители на плодове и зеленчуци, които според нас неоснователно бяха обвинени, че едва ли не всеки втори е измамник и мошеник, което не е вярно.

Истината е, че има такива хора, но те са извън сектора. Те са дошли и са се присламчили към сектора, за да може да източват субсидиите, но това не са реалните производители на плодове и зеленчуци. По тази причина ние настоявахме да се увеличи контролът. Също така, бяхме предложили да се даде възможност да има минимална изкупна цена, която да се признава за фактурите, които се представят за обвързаната подкрепа. Тези, които лъжат и тези, които мамят, така наречените схемаджии, обикновено фактурират на много ниски цени и по тази причина имат сметка да го правят. Ако фактурират на реалната пазарна цена и ако платят ДДС 20% и след това си платят данък печалба, няма да им излезе сметката и няма да има смисъл от тези гимнастики, които те правят.“

От браншовата организация приветстват проверките, но настояват за по-ясни критерии как това да се извършва, защото се забелязват смущаващи несъответствия.

„Имаме потърпевши наши членове от сектор производство на плодове, на които са отрязани около 15-20 дка череши. Те са изключени от субсидии и с 15 хил. лв. са ощетени. Нещо, което е недопустимо за нас и неприемливо. Това е наш член на управителния съвет, който ние го познаваме. Честен земеделски производител. От 2003 година работи много усърдно.“

Иван и Настя Стойкови са потърпевшите земеделци от района на Бургас. От 2004 година са черешопроизводители и не са имали проблем със средствата по обвързана подкрепа. Сега обаче помощта им е с ¼ по-малко. За казуса разказва Настя Стойкова. „Досега сме нямали никакви проблеми. При проверката разбирам, че от най-стария ни парцел, по средата е отрязано парче около 15 дка, за което не ни се заплаща и санкцията се изчислява по някаква формула и в крайна сметка за 50 дка не ни се плаща обвързана подкрепа плюс био. Самият парцел е посаден 2004 година с махалебка. През годините, когато е имало изсъхнали дръвчета или някакъв проблем, ние сме презасаждали, но с гизела. Гизелите са по-ниски дръвчета, по-лесно се берат. На самата карта те се виждат по-слабо. От там ме навежда мисълта, че някой не е видял, че това са дръвчета.“

Стопаните не са получили никаква информация от Държавен фонд „земеделие“ защо се е получило недоразумението. Земеделците ще обжалват решението и ще искат теренна проверка.

 „Трябва да се гледа съвсем конкретно, когато има умисъл за измама и се преценява тогава да бъдат санкционирани земеделските производители. Друго е, когато има техническа грешка или пропуск от недоглеждане. Много често служители на областните служби по земеделие правят грешки при очертаването“, коментира още Мариана Милтенова.

От Съюза на градинарите са на мнение, че подходите за контрол от страна на Фонда не са обмислени добре и вследствие на това много съвестни производители са лишени от полагащите им се средства. Затова Мариана Милтенова постави още един въпрос с неясен засега отговор. „Важното е да се знае как ще бъдат проведени тези проверки. Наш зеленчукопроизводител ми каза: „Идват на проверка да ми броят растенията. Да броят доматите стъбло по стъбло. Това са смешни неща. Нашият член е един от най-големите производители на зеленчуци в България. Ясно, че той не е измамник.“

От Земеделското министерство заявиха, че проверките на зеленчуците ще са на терен, но въпреки това не е ясно какъв подход ще се използва при тях. Производителите подлагат под съмнение и компетентността на проверяващите лица.

„Много често има хора, които не разбират и не познават културите. Не знаят как изглеждат и не знаят какво трябва да намерят в полетата. Това е едно. Второ, ако се правят 100 % сателитни снимки трябва да се даде възможност на производителите да се запознаят с тези документи.“

От бранша предлагат на стриктни проверки да подлежат новите и непостоянните производители.

„Да се сложи акцент на хората, които не са типични производители на плодове и зеленчуци – тези, които едната година гледат тикви, а на следващата година, понеже субсидията е по-добра, произвеждат картофи. Мисля, че трябва по-прецизно да се върши тази проверка.“

От браншовата организация подкрепят решението за 100% проверки на зеленчуковите култури, но апелират за проверки на място и за ясно дефиниран метод и критерии как това да се извършва.

 

Автор: Списание АгроКомпас



ПОСЛЕДНО ДОБАВЕНИ ВСИЧКИ...
Иновативно и печелившо земеделие с продуктите на Corteva Agriscience™
Компанията залага на иновации и био решения – това стана ясно на Портфолио Фарм край добруджанското село Победа

Атрактивни попълнения в портфолиото на Nuseed при слънчогледа
Компанията излиза и с нови култури – карината и тръстика

Листните торове на Лебозол® – сигурност и ефективност при климатични промени
Ефективното редуциране на азотното хранене ще бъде все по-важна тема в следващите години

Деница Иванова: Изкупната цена на малините за преработка падна двойно в сравнение с миналогодишната
Пазарът на малини и ягоди за прясна консумация постоянно расте

 

София, жк. Лозенец,
ул. "Червена стена" 46
тел: 0700 200 63

e-mail: office@agrocompass.bg