Агрокомпас Архив броеве
Безплатен е-майл бюлетин
Материали със свободен достъп
Home Search E-mail us
БългарскиАнглийски
ТЪРСИ В СТАТИИТЕ
Петък, 19 Април 2024

Декември 2023

Предишен | Следващ
КАТАЛОЖЕН № 1053

ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ

  РУБРИКИ

АГРО НОВИНИ


Рубрика: Технологии Брой: Юли 2020
ИнВигор - печелившият бранд в рапица
От БАСФ – Решения в земеделието

ИнВигор - печелившият бранд в рапица

print

e-mail facebook

 

Рапичните хибриди, обединени под бранда ИнВигор, станаха повод за среща между екипа на БАСФ и водещи земеделци от Югоизточна България. „Имахме удоволствието да представим пред нашите клиенти новите ни хибриди рапица, основно в направлението Клиърфийлд, защото тази технология е широко застъпена в Югоизточна България, каза в интервю за АгроКомпас Стефан Недев, търговски представител на БАСФ за региона. - Основен акцент поставихме на хибридите ИнВигор 1266 CL - който е нов и ще бъде на пазара от тази година, както и на хибрида ИнВигор 1166 CL, който вече се сее масово на полетата в Югоизточна България.

С какво новите предложения ще привлекат вниманието на земеделците?

ИнВигор 1166 CL

се характеризира със средно късно развитие, изключително мощен старт на младите растения през есента, което гарантира тяхното развитие, дори и в неблагоприятни условия. Това се дължи на Вигор-ефекта характерен за всички хибриди, които предлагаме в България. През есента ИнВигор 1166 CL се държи доста стабилно, натрупва много добра маса и развива добър корен, което подпомага растението да презимува успешно. Напролет хибридът се отличава с мощен рестарт, което му дава възможността бързо да навлезе в активна вегетация. Характерна отличаваща черта на ИнВигор 1166 CL са по-късите междувъзлия и по-гъсто разположените разклонения - съответно големият брой шушулки. Те са плътни и с много добро озърняване.“

Хибридът ИнВигор 1266 CL

е новото предложение от БАСФ за тази стопанска година, подчерта Стефан Недев. „Той е в групата на средно ранните хибриди, също се характеризира с бързо първоначално развитие наесен. Има по-ранен цъфтеж и съответно - по-ранно узряване. Отличава се с много добра физиология, по-мощно развитие през пролетта и отлична масленост. Високият потенциал за добив на ИнВигор 1266 CL, съчетан с адаптивността на хибрида към условията на средата, ни дава увереност, че това ще бъде един от основните хибриди в нашето портфолио.

Препоръчителната посевна норма и при двата хибрида е между 45 до 50 семена на квадратен метър. Което ни дава възможност дори и при малко по-неблагоприятни условия да се реколтират около 30-35 растения на квадрат, които ще бъдат напълно достатъчни за реализирането на едни отлични добиви.“

„Към този момент хибридите се държат изключително добре, с много добра физиология“, допълни още г-н Недев. Растенията впечатляват със своята чистота по отношение на болестите, което се дължи от една страна на толерантността на хибридите на икономически важните болести, и от друга страна - на третирането им с Пиктор. Това е нашият фунгицид, с който се третира по време на цъфтеж, с изразен физиологичен ефект. Важно е да се подчертае, че Пиктор е фунгицидът, препоръчителен срещу склеротиния - една болест, която може да редуцира добива до 50%.“


Домакин на открития полски ден беше фирма Кронос Агрохолдинг в гр. Ямбол. Стопанството отглежда на около 90 хил. декара твърда и мека пшеница, слънчоглед, рапица и кориандър. „Тази година за първи път заложихме на хибридите, предлагани от БАСФ, разказа за читателите на АгроКомпас агрономът Явор Недялков. - Засяхме на масов посев хибрида ИнВигор 1166 CL и на опитно поле – ИнВигор 1266 CL. Към момента и двата хибрида се държат много добре, с добро озърняване на шушулката, с много разклонения, с добре развит корен. Растенията имаха много добър старт в началото на есента, добре се справиха с температурните амплитуди спрямо останалите рапици. Прави впечатление, че разклоненията започват от началото на растенията. Наблюдаваме и голям корен, което предполага добро изхранване на шушулките и съответно - много добър добив.“

Изключително добра физиология и мощно развитие на растенията - това отличава рапичните хибриди с бранда ИнВигор, предлагани от БАСФ. И разбира се - високият потенциал за добив, дори и при по-лоши климатични условия.

Какви са очакванията за тази година?

„На пръв поглед това, което можем да предположим от броя на шушулките, заложени върху растенията, съответно – от гъсто разположените и едри зърна в тях, е за един приблизителен добив от 350-400 кг/дка и то в тези нетипични климатични условия“, уточни Стефан Недев. Според него хибридите ИнВигор имат голямо бъдеще по българските полета. „Още през първата година, когато предложихме първия хибрид – 1166 CL на земеделците, те отреагираха веднага и с готовност решиха да пробват и то на доста декари като за първа година. Причината е именно в тези качества на ИнВигор хибридите, които изтъкнах – мощното първоначално развитие, високият потенциал за добив, устойчивостта на разпукване на шушулките и не на последно място - устойчивостта на болести като Фома. Селекционната програма на БАСФ разполага с голяма генна банка и включва най-съвремените методи за селекция и развитие на рапични хибриди. Така че, нашите клиенти могат да бъдат спокойни и безрезервно да се доверят на качествата на предлаганите от нас хибриди и съм сигурен, че ще останат много доволни от получените добиви в края на сезона.“

 

Целия материал четете в брой Юли 2020



ПОСЛЕДНО ДОБАВЕНИ ВСИЧКИ...
Иновативно и печелившо земеделие с продуктите на Corteva Agriscience™
Компанията залага на иновации и био решения – това стана ясно на Портфолио Фарм край добруджанското село Победа

Атрактивни попълнения в портфолиото на Nuseed при слънчогледа
Компанията излиза и с нови култури – карината и тръстика

Листните торове на Лебозол® – сигурност и ефективност при климатични промени
Ефективното редуциране на азотното хранене ще бъде все по-важна тема в следващите години

Деница Иванова: Изкупната цена на малините за преработка падна двойно в сравнение с миналогодишната
Пазарът на малини и ягоди за прясна консумация постоянно расте

 

София, жк. Лозенец,
ул. "Червена стена" 46
тел: 0700 200 63

e-mail: office@agrocompass.bg