Агрокомпас Архив броеве
Безплатен е-майл бюлетин
Материали със свободен достъп
Home Search E-mail us
БългарскиАнглийски
ТЪРСИ В СТАТИИТЕ
Четвъртък, 28 Март 2024

Декември 2023

Предишен | Следващ
КАТАЛОЖЕН № 1053

ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ

  РУБРИКИ

АГРО НОВИНИ


Рубрика: Актуално Брой: Юли 2021
Категорично е взето решение 10% от бюджета на директните плащания да отиде за малките и средни фермери
Светлана Боянова, председател на Института за агростратегии и иновации

Категорично е взето решение 10% от бюджета на директните плащания да отиде за малките и средни фермери

print

e-mail facebook

 

„Темите, по които се постигна политическо споразумение за новата ОСП, сме ги обсъждали в рамките на Тематичната работна група по изработване на Националния стратегически план. Оттук нататък е необходимо да направим вътрешни преговори на база на това, което е постигнато като политическо споразумение“, коментира Светлана Боянова, председател на Института за агростратегии и иновации.

Тя посочи, че категорично е взето решение 10% от бюджета на директните плащания да бъде преразпределителното плащане за малките и средни фермери. „За България в следващия програмен период ще имаме приблизително към 800 млн. евро директни плащания и от тях вадим 10% или това са 80 млн. евро. Първо, трябва да определим кои стопанства считаме за малки и средни, за да получат допълнително плащане към основното плащане. Става въпрос за първите 300 дка. Сега допълнителното плащане е около 15 лв. на декар. По време на дискусията по Стратегическия план имаше предложение да влязат не всички земеделци, а само стопанства, които са до 6 хил. дка. Може да се реши да са до 5 000 дка. И в рамките на тези декари за първите 300 да се получава това преразпределително плащане. Трябва да дискутираме, също така, дали за първите 300, 400 или 200 дка. Има най-различни сценарии. Но е важно да се отбележи, че колкото и да искаме да дадем на малките и средните, те на декар не могат да получават повече, отколкото е средното национално плащане на площ, което е около 40 лв. на декар към момента. Трябва много добре да се направи сметката – колко са тези стопанства. И ако сметнем, че ако тези 80 млн. евро не стигат за това преразпределително плащане, тогава аз ще бъда за тавана, за да се съберат допълнителни пари. Трябва да изговорим всички тези неща и тогава ще дойде естествено решението дали да има или да няма таван.“

Светлана Боянова обясни, че една от функциите на поставянето на таван е парите от него да се дадат с предимство за преразпределителното плащане. И също така може да бъдат насочени към интервенциите за развитие на селските райони.

„Категорично всяка държава е длъжна да дава 10% преразпределително плащане. В този случай обаче беше постигнат компромис – нека тогава таванът да е доброволен, ние трябва да решим дали го искаме, или не. Ако го изберем обаче, той трябва да е до 100 000 евро, като до 85% намаление на плащанията да има между 60 000 и 100 000 евро. Таван и намаленията на плащанията могат да се комбинират от държавите членки, може и само едното да изберат. Но преди да се наложи едно от двете, трябва да се приспаднат всички действително направени разходи за заплати и осигуровки.“

 

Автор: Списание АгроКомпас
Целия материал четете в брой Юли 2021



ПОСЛЕДНО ДОБАВЕНИ ВСИЧКИ...
Иновативно и печелившо земеделие с продуктите на Corteva Agriscience™
Компанията залага на иновации и био решения – това стана ясно на Портфолио Фарм край добруджанското село Победа

Атрактивни попълнения в портфолиото на Nuseed при слънчогледа
Компанията излиза и с нови култури – карината и тръстика

Листните торове на Лебозол® – сигурност и ефективност при климатични промени
Ефективното редуциране на азотното хранене ще бъде все по-важна тема в следващите години

Деница Иванова: Изкупната цена на малините за преработка падна двойно в сравнение с миналогодишната
Пазарът на малини и ягоди за прясна консумация постоянно расте

 

София, жк. Лозенец,
ул. "Червена стена" 46
тел: 0700 200 63

e-mail: office@agrocompass.bg