Агрокомпас Архив броеве
Безплатен е-майл бюлетин
Материали със свободен достъп
Home Search E-mail us
БългарскиАнглийски
ТЪРСИ В СТАТИИТЕ
Четвъртък, 28 Март 2024

Брой ноември 2023

Предишен | Следващ
КАТАЛОЖЕН № 1053

ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ

  РУБРИКИ

АГРО НОВИНИ


Рубрика: Перспективи Брой: Юли 2019
Професията на ветеринарния лекар е престижна и има бъдеще
Проф. Богдан Аминков, декан на Факултета по Ветеринарна медицина към Лесотехническия университет

Професията на ветеринарния лекар е престижна и има бъдеще

print

e-mail facebook

Търсене на специалисти

Недостигът на ветеринарни лекари у нас е тревожна тенденция, която се засилва през последните години. Какво показват цифрите. Във Ветеринарния факултет към Лесотехническия университет се приемат около 60 студенти, но завършилите са по-малко. Същото важи и за другия факултет в страната, намиращ се в Тракийския университет. Там се приемат 160 души, но броят на завършилите не е същият. „Завършилите са недостатъчни, категоричен е проф. Богдан Аминков, декан на Факултета по Ветеринарна медицина към Лесотехническия университет. - В цяла България и особено в София има голяма нужда от ветеринарни лекари. Конкуренцията в частните клиники за дребни животни при намиране на специалисти е голяма. Поне в най-малко 20 клиники в София се търсят ветеринарни лекари. Наистина има голям недостиг на такива кадри.“

Ветеринарното образование у нас е с дългогодишни традиции. Началото е поставено през далечната 1923 г. със създаването на факултет към Софийския университет, научихме от проф. Аминков. „Факултетът постепенно се изгражда и става един от модерните факултети на Балканския полуостров. И като преподавателски състав, и като материално-техническа база. С решение на Политбюро през 1973 г. факултетът е преместен изцяло в Стара Загора. През 1994 г. се взема решение за създаването на факултета по ветеринарна медицина към Лесотехническия институт. Това е историята на възникването на факултета или възраждането на ветеринарното образование в София.“

25 години Ветеринарен факултет към Лесотехническия университет

Настоящият декан на факултета проф. Аминков, който вече осма година е на този пост, е сред участниците в създаването му. Той е един от най-опитните и квалифицирани преподаватели в катедра Хирургия. Преподава образна диагностика, пропедевтика и модули. През април 2019 г. Ветеринарният факултет чества своя 25-годишен юбилей. По този повод се е провела научна конференция. Повече за нея ни разказа проф. двмн Емил Сапунджиев, зам.-декан по научната част. „Присъстваха над 160 участника. Бяха представени над 50 научни съобщения в различните области, два пленарни доклада. При тези критерии, които имаме за изисквания и растеж на младите кадри, това е необходимост и ние се стремим ежегодно да организираме такива събития, в които да се включат не само наши преподаватели, но и от другите институции, факултети, които имат желание да представят техните научни съобщения. Защото това си е една научна общност, широкообхватна за България.“

Обучение и наука

Важна подробност е, че във факултета преобладават младите преподаватели, които въвеждат нови подходи в обучението. Средната възраст на преподавателския състав на факултета е 43 години. Ползва се литература, по която подготвят лекциите си всички преподаватели в чужбина, подчерта проф. Аминков. Преподавателите и асистентите във факултета се занимават и с научно-изследователска дейност. „Изискват се работа по научни проекти, публикации и то в световни издателства, в списания с импакт фактор, такива, които имат международна представителност, брой цитирания в база данни, които са широкопредставителни. За миналата година от брой публикации в нашия факултет има над 100 за целия факултет и 17 съобщения за колегията, които са в списания с импакт фактор. Значи те са приети и от световната общност,“ подчерта проф. Сапунджиев. Той допълни, че развитието и отчитането на научната дейност е свързано с финансирането на висшето училище от министерството на образованието.

 

 

Автор: Списание АгроКомпас
Целия материал четете в брой Юли 2019



ПОСЛЕДНО ДОБАВЕНИ ВСИЧКИ...
Иновативно и печелившо земеделие с продуктите на Corteva Agriscience™
Компанията залага на иновации и био решения – това стана ясно на Портфолио Фарм край добруджанското село Победа

Атрактивни попълнения в портфолиото на Nuseed при слънчогледа
Компанията излиза и с нови култури – карината и тръстика

Листните торове на Лебозол® – сигурност и ефективност при климатични промени
Ефективното редуциране на азотното хранене ще бъде все по-важна тема в следващите години

Деница Иванова: Изкупната цена на малините за преработка падна двойно в сравнение с миналогодишната
Пазарът на малини и ягоди за прясна консумация постоянно расте

 

София, жк. Лозенец,
ул. "Червена стена" 46
тел: 0700 200 63

e-mail: office@agrocompass.bg