Агрокомпас Архив броеве
Безплатен е-майл бюлетин
Материали със свободен достъп
Home Search E-mail us
БългарскиАнглийски
ТЪРСИ В СТАТИИТЕ
Вторник, 30 Април 2024

Декември 2023

Предишен | Следващ
КАТАЛОЖЕН № 1053

ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ

  РУБРИКИ

АГРО НОВИНИ


Рубрика: Актуално Брой: Юли 2011
Що е то Солидарно земеделие
Фондация „Заедно” – от пещерното дело до биологичното производство

Що е то Солидарно земеделие

Елена Анастасова, една от учредителките на Фондация „Заедно”

print

e-mail facebook

Какво може да е общото между вегетарианството, пещерното дело, скалното катерене и биологичното земеделие? Оказва се, че има такава пресечна точка. Тя обединява хора с много позитивна енергия, винаги отворени за нови знания и готови да помагат. Такъв е екипът на Фондация „Заедно”, който вече 6 години реализира своите проекти, обединен от добрата идея – общуване за подкрепа и развитие.

Фондация „Заедно” е създадена през 2005 г. от две ентусиазирани дами – Елена Анастасова и Мария Димитрова. Тандемът на практика е основният двигател на организацията. В своите начинания обаче те винаги могат да разчитат на помощта на 15 доброволци. Колкото интересен е екипът на организацията, съставен от членове на клуб „Екстрем”, толкова любопитни са и проектите, реализирани за 6-те години от създаването на „Заедно”. Поводът да се срещнем с някой от екипа на сдружението е един от последните му проекти – „Солидарно земеделие”.

Преди да се запознаем с него, поискахме да разберем повече за хората, които стоят зад фондацията.

„Професионалният ми път е доста странен и криволичещ, както криволичат и проектите във фондацията ни” – така започна представянето си Елена Анастасова, една от учредителките на Фондация „Заедно” и главно действащо лице в осъществяването на дейностите по проектите. Завършила е информатика в СУ. Към настоящия момент освен във фондацията работи и като кариерен консултант във Факултета по математика и информатика. „Страстта ми обаче си остават проектите, които реализираме в „Заедно”. Те са насочени към подкрепа на солидарните общности в София и в страната. С други думи, ние активно се включваме в интересни и полезни за общността ни инициативи, създадени поради някаква конкретна нужда и потребност от хора, които не чакат някой да им реши проблемите вместо тях, а сами се самоинициират в името на това да направят света по-добър и по-приятно място за живеене. От нашата фондация се опитваме да станем част от тези дейности и да помагаме с каквото и както можем.

 -  Какъв беше първият Ви проект?

- Той беше с доста голяма продължителност. В рамките на една година ние създадохме 30 сайта на неправителствени организации от цялата страна. Обикаляхме на място, обучавахме тези организации, създавахме техните уебсайтове и ги учехме как да ги поддържат, без да имат нужда от администратор, т.е. как да бъдат видими в интернет, да се обединяват и да правят съвместни проекти. Защото знаем, че една от идеите на ЕС е обединяването на усилията и окрупняването на действията с цел по-голяма ефективност.

Насочихме се към младежките организации, защото искахме да се противопоставим на всеобщото мнение, че младите хора нищо не правят, а стоят само по заведенията и нямат никаква инициативност. Това беше първият проект на фондация „Заедно”. След него идват много други проекти и то в различни посоки.

- Един от последните Ви проекти носи името „Солидарно земеделие”. Какви допирни точки има Вашата фондация със земеделското производство?

- Когато стартирахме като фондация, се занимавахме основно с електронни медии. В същото време ние, екипът на „Заедно”, сме хора планинари, членове сме на клуб „Екстрем”, който е за пещерно дело и скално катерене. Всъщност ние там се намерихме и се обединихме от нуждата да бъдем сред естествената среда, да сме близо до природата. Освен това, екипът на „Заедно” се състои от вегетарианци, т.е. хора, които малко повече от всички останали имат нужда да се хранят с чисти плодове и зеленчуци. Когато си вегетарианец, организмът се изнежва и консумирайки храна с повече пестициди, не се чувстваш добре. По този повод нуждата да се храним здравословно започна да става доста сериозна. Един ден наша приятелка, която живее във Франция, при едно идване за ваканцията си в София, ни разказа за една система, която в превод на български звучи като Земеделие, подкрепено от общността. Идеята ни се стори много интересна и започнахме да я проучваме, да четем и да поръчваме книги по интернет по темата и да се чудим защо в България това нещо не се случва? Казахме си – защо пък да не популяризираме у нас тази система и тя да започне да функционира и тук? Така се роди идеята за проекта, който е съвсем пресен – стартира миналата година през септември.

 

Автор: Валери Станев
Целия материал четете в брой Юли 2011



ПОСЛЕДНО ДОБАВЕНИ ВСИЧКИ...
Иновативно и печелившо земеделие с продуктите на Corteva Agriscience™
Компанията залага на иновации и био решения – това стана ясно на Портфолио Фарм край добруджанското село Победа

Атрактивни попълнения в портфолиото на Nuseed при слънчогледа
Компанията излиза и с нови култури – карината и тръстика

Листните торове на Лебозол® – сигурност и ефективност при климатични промени
Ефективното редуциране на азотното хранене ще бъде все по-важна тема в следващите години

Деница Иванова: Изкупната цена на малините за преработка падна двойно в сравнение с миналогодишната
Пазарът на малини и ягоди за прясна консумация постоянно расте

 

София, жк. Лозенец,
ул. "Червена стена" 46
тел: 0700 200 63

e-mail: office@agrocompass.bg