Агрокомпас Архив броеве
Безплатен е-майл бюлетин
Материали със свободен достъп
Home Search E-mail us
БългарскиАнглийски
ТЪРСИ В СТАТИИТЕ
Събота, 27 Април 2024

Декември 2023

Предишен | Следващ
КАТАЛОЖЕН № 1053

ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ

  РУБРИКИ

АГРО НОВИНИ


Рубрика: Гост на броя Брой: Август 2010
През 2009-а сме имали 28 бика...при необходими 320 Развъдните организации участват по закон в държавната политика за животновъдството
Доц. д-р Васил Николов – изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ)

През 2009-а сме имали 28 бика...при необходими 320 Развъдните организации участват по закон в държавната политика за животновъдството

Доц. д-р Васил Николов

print

e-mail facebook

- Как развъдните организации са структурирани в момента – по породи или това твърде трудно поради недостатъчния брой животни?

- По принцип истинската развъдна организация се създава от развъдчиците на Доц. д-р Васил Николов – изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ) дадена порода за защита на нейните интереси За огромно съжаление у нас тази идея беше извратена. Ние заварихме развъдни организации, като тази на Българска национална организация на зооинженерите в България за развъждане на породите селскостопански животни, която не само не развъжда животни от една порода, ами работи с породи от различини видове. Тя е взела четирите най-големи породи в България – Българското черношарено и Българското кафяво говедо, Синтетичната популация българска млечна и Черноглавата плевенска овца.

- Не взехте ли някакви законодателни мерки срещу тези аномалии?

- Това, което успяхме да направим с последните поправки в Закона за животновъдството, публикувани в Държавен вестник на 6 април т.г., е, че една развъдна организация може да работи само в рамките на вида животни. Това успяхме да регламентираме законодателно на този етап. Наистина трябва да се работи с една порода, но у нас има породи с много малък брой животни – като Каракачанската овца, Медночервената овца, Родопското късорого говедо и т.н. Контролират се по няколкостотин животни. Затова на дадения етап оставихме възможността развъдните организации да извършват дейност в рамките на вида животни. Друго извращение, което заварихме е, че за една и съща порода животно у нас има по няколко развъдни организации. За Черношарената порода говеда например има три ръзвъдни организации, което за мащабите на България е нецелесъобразно.




ПОСЛЕДНО ДОБАВЕНИ ВСИЧКИ...
Иновативно и печелившо земеделие с продуктите на Corteva Agriscience™
Компанията залага на иновации и био решения – това стана ясно на Портфолио Фарм край добруджанското село Победа

Атрактивни попълнения в портфолиото на Nuseed при слънчогледа
Компанията излиза и с нови култури – карината и тръстика

Листните торове на Лебозол® – сигурност и ефективност при климатични промени
Ефективното редуциране на азотното хранене ще бъде все по-важна тема в следващите години

Деница Иванова: Изкупната цена на малините за преработка падна двойно в сравнение с миналогодишната
Пазарът на малини и ягоди за прясна консумация постоянно расте

 

София, жк. Лозенец,
ул. "Червена стена" 46
тел: 0700 200 63

e-mail: office@agrocompass.bg