Агрокомпас Архив броеве
Безплатен е-майл бюлетин
Материали със свободен достъп
Home Search E-mail us
БългарскиАнглийски
ТЪРСИ В СТАТИИТЕ
Понеделник, 29 Април 2024

Декември 2023

Предишен | Следващ
КАТАЛОЖЕН № 1053

ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ

  РУБРИКИ

АГРО НОВИНИ


Рубрика: Браншове Брой: Октомври 2011
Държавата да отпусне субсидия от 1 лв./кг реализирана продукция, настояват гъбопроизводителите
Липсата на достъп до европейски средства изправя гъбопроизводителите на ръба на оцеляването

Държавата да отпусне субсидия от 1 лв./кг реализирана продукция, настояват гъбопроизводителите

print

e-mail facebook

Липса на европейски субсидии и държавни помощи в сектор гъбопроизводство, труден достъп до средства от Програмата за развитие на селските райони, нерегламентиран внос на култивирани печурки от Полша са основните проблеми, за които сигнализираха членове на Съюза на гъбопроизводителите в България. Неговият председател Илиана Димитрова заяви пред „АгроКомпас”, че на практика заетите в сектора са изключени от Схемата за единно плащане на площ, тъй като не могат да покрият изискването за минимална обработваема земя от 1 ха. Както е известно, гъбите не се отглеждат на земеделска земя, а в гъбарници върху метални стелажи, а разходите за производството им върху 1 кв. м стелажна площ са толкова, колкото са за 1 дка зърнено-житни култури (това е видно от референтната таблица за изчисляване на икономическите единици, утвърдена от Европейската комисия). Липсата на директни плащания поставя българските гъбопроизводители в неравностойно положение спрямо останалите зеленчукопроизводители.

Освен това много малко производители имат шанса да се възползват от мерките от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). На първо място, Илиана Димитрова посочи голямата бумащина при подготовката на документите, което затруднява и демотивира производителите. Вторият проблем е липсата на обратна връзка с Разплащателната агенция, откъдето е почти невъзможно да се получи информация за статуса на разглежданите проекти. И за капак на всичко, идва голямото чакане – одобрението на проектите става много бавно и на практика субсидията след това отива за покриване на лихви от ползваните кредити. И това е в най-добрия случай. Има производители, които изобщо не са допустими за подпомагане по ПРСР, тъй като бизнесът им не е в община, която е включена в списъка с допустимите общини от селските райони.

Липсата на достъп до европейски средства изправя гъбопроизводителите на ръба на оцеляването. А хаотичният пазар окончателно затвърждава критичното положение, в което се намират. Плаващите цени на гъбите от 1,60 до 3 лв./кг дават несигурност на производителите и те не могат да планират производството си. По данни на Съюза на гъбопроизводителите в България, себестойността на килограм култивирани печурки е от 2–2,20 лв./кг. Заради несигурния пазар често производителите продават без печалба. Според Атанас Запрянов – член на УС на Съюза на гъбопроизводителите, цената на гъбите у нас трябва да е не по-малка от 2,80 лв./кг.

 

Автор: Светла Стефанова
Целия материал четете в брой Октомври 2011



ПОСЛЕДНО ДОБАВЕНИ ВСИЧКИ...
Иновативно и печелившо земеделие с продуктите на Corteva Agriscience™
Компанията залага на иновации и био решения – това стана ясно на Портфолио Фарм край добруджанското село Победа

Атрактивни попълнения в портфолиото на Nuseed при слънчогледа
Компанията излиза и с нови култури – карината и тръстика

Листните торове на Лебозол® – сигурност и ефективност при климатични промени
Ефективното редуциране на азотното хранене ще бъде все по-важна тема в следващите години

Деница Иванова: Изкупната цена на малините за преработка падна двойно в сравнение с миналогодишната
Пазарът на малини и ягоди за прясна консумация постоянно расте

 

София, жк. Лозенец,
ул. "Червена стена" 46
тел: 0700 200 63

e-mail: office@agrocompass.bg