Агрокомпас Архив броеве
Безплатен е-майл бюлетин
Материали със свободен достъп
Home Search E-mail us
БългарскиАнглийски
ТЪРСИ В СТАТИИТЕ
Петък, 03 Май 2024

Декември 2023

Предишен | Следващ
КАТАЛОЖЕН № 1053

ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ

  РУБРИКИ

АГРО НОВИНИ


Рубрика: Тема на броя Брой: Декември 2011
Масов мор на пчели в Добруджа
Над 1000 пчелни семейства отровени в Добричка област след третиране на рапица и пшеница с препарати за растителна защита

Масов мор на пчели в Добруджа

print

e-mail facebook

Над 1000 кошера са унищожени след пръскане на пшеница в началото на лятото в четири общини на Добричка област. Масовото измиране на пчелните семейства хвърля в паника и ужас потърпевшите пчелари, за които подобно явление е невиждано през последните години. По данни на адвокат Християн Христов, който в качеството си и на пчелар се заема с нелеката борба на пчеларите в съдебните зали, в Областната дирекция (ОД) „Земеделие” са подадени 7 жалби. В началото на октомври от дирекцията уточняват, че жалбите вече са 13. Засегнатите пчелини са разположени в общините Генерал Тошево, Балчик и Крушари, Добричка област. Загинали са пчелите на общо 1000 кошера. Най-често пораженията сред пчелните семейства настъпват след третиране на рапица. Най-драстичен обаче е случаят в с. Средина, община Ген. Тошево. Там поражения са нанесени върху близо 700 кошера след проведената растителна защита на пшеница. Ощетените пчелари започват битка за спасяване на пчелините и на поминъка си.

 Ето как сериозен въпрос е на път да изправи един срещу друг земеделските производители и пчеларите в най-благодатния за земеделие от регионите на страната. А всъщност нали всички те са от едната страна на барикадата и по принцип взаимодействието помежду им е от взаимна полза? И разбира се, в служба и на нас, потребителите. А ако си позволя да перифразирам известната мъдрост на Айнщайн, колкото по-дълго живеят пчелите на тази земя, толкова по-дълго и качествено ще живеем и ние, хората.

И така, в навечерието на Великденските празници т.г. в землището на с. Средина са третирани 92 дка пшеница

Те се обработват от частен земеделски стопанин. Масивът граничи с населеното място. За това третиране не е уведомен нито кметът, нито пчеларите в региона съгласно изискванията на Наредба 15. Последствията – около 700 пчелни семейства измират. Сигналът за нерегламентираното третиране е подаден, посетена е Общинската служба по земеделие. На 26 април, първият работен ден след Великденските празници, е съставена комисия. Взети са проби от пчелите и от третираната растителност. Едва на 3 май пробите са изпратени в съответните лаборатории. Тук пчеларите посочват, че законовият срок за вземане на проби е 24 часа. От действията на земеделския производител до изпращането им в лаборатории са изминали всъщност 11 дни.

Започва ходенето по мъките за петима пчелари от землището на с. Средина, чиито кошери са разположени в района на селото. И всички са единодушни – причина за измирането на пчелите е натравяне с продукти за растителна защита. От протоколите става ясно, че не са спазени условията и реда на Наредба №15 за опазване на пчелните семейства от отравяния от страна на земеделския производител. В същите протоколи е констатиран масов подмор на 55% от пчелите. Лабораторните резултати от Института по защита на растенията в Костинброд показват наличието на флутриафол в пробите от пшеница във високи и опасни за пчели и води количества. По случаите са изпратени две жалби до министъра на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов.

 

Автор: Галина Недкова
Целия материал четете в брой Декември 2011



ПОСЛЕДНО ДОБАВЕНИ ВСИЧКИ...
Иновативно и печелившо земеделие с продуктите на Corteva Agriscience™
Компанията залага на иновации и био решения – това стана ясно на Портфолио Фарм край добруджанското село Победа

Атрактивни попълнения в портфолиото на Nuseed при слънчогледа
Компанията излиза и с нови култури – карината и тръстика

Листните торове на Лебозол® – сигурност и ефективност при климатични промени
Ефективното редуциране на азотното хранене ще бъде все по-важна тема в следващите години

Деница Иванова: Изкупната цена на малините за преработка падна двойно в сравнение с миналогодишната
Пазарът на малини и ягоди за прясна консумация постоянно расте

 

София, жк. Лозенец,
ул. "Червена стена" 46
тел: 0700 200 63

e-mail: office@agrocompass.bg