Агрокомпас Архив броеве
Безплатен е-майл бюлетин
Материали със свободен достъп
Home Search E-mail us
БългарскиАнглийски
ТЪРСИ В СТАТИИТЕ
Четвъртък, 02 Май 2024

Декември 2023

Предишен | Следващ
КАТАЛОЖЕН № 1053

ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ

  РУБРИКИ

АГРО НОВИНИ


Рубрика: Актуално Брой: Януари 2012
За кратък период преодоляхме затрудненията пред ПРСР
Светлана Боянова – зам.-министър на земеделието и храните

За кратък период преодоляхме затрудненията пред ПРСР

print

e-mail facebook

- Г-жо Боянова, накъде бяха насочени Вашите усилия и на екипа Ви и какво постигнахте през изминалата 2011 г.?

- 2011 г. беше ключова за българското земеделие по отношение на двата стълба на ОСП – единият е директните плащания, и другият – ПРСР. Смея да твърдя, че годината беше трудна и тежка както за администрацията, така и за българските земеделски производители, но в крайна сметка отчитам, че беше много успешна, защото резултатите са налице. Те ни дават една добра основа да продължим смело напред с това, което работим, и най-вече вече със самочувствие и увереност да се подготвим за следващия програмен период.

- Какви ключови задачи бяха свършени през 2011 г.?

- Аз ще започна с ПРСР, защото това е програмата, с която стартираха моите усилия от месец май 2010 г. и положението, в което се намираше тя, не беше особено приятно за всички. Знаете, имаше забавени при разглеждането им проекти, някои от мерките не бяха добре програмирани и се нуждаеха от промени. И в рамките на една година и половина ние, като управляващ орган на програмата, поискахме 4 нейни изменения: 5-то, 6-то, 7-мо и 8-мото. Зад тях стоят съществени промени на ПРСР и то в най-трудните ù звена. Те са в тези мерки, където нищо не се случваше и никой не беше мислил как да се получат нещата, така че тези средства да отиват наистина при хората за модернизиране, за инвестиции, за дейности, щадящи околната среда. Всички тези изменения изискваха много работа и усилия, както и много помощ и добра стиковка с колегите от Държавен фонд „Земеделие” (ДФЗ). Аз мисля, че тук е много важно да се каже, че 2011 г. е може би първата година, поне моите усещания са такива, в която нямаше „ние от министерството” и „вие от фонда”. Наистина се опитахме заедно да намерим възможно най-добрия баланс за работа и да вървим по конкретните приоритети, за да може в крайна сметка печеливш да бъде бенефициентът по програмата, не ние.

- Затова и по ПРСР се случиха няколко основни неща. Едно от тях, което стана факт в края на 2011 г.,  беше създаването на Гаранционния фонд, поискан с 8-мото изменение на програмата

- Естествено, в момента нотификацията ни се одобрява, но в крайна сметка ние извършихме капитализацията, т.е. ДФЗ направи плащането за стартирането на гаранционната схема в Гаранционния фонд на Българска банка за развитие. Това ще ни позволи, при одобрение от страна на ЕК, да подпомогнем всички наши бенефициенти по мярка 121 „Модернизиране на земеделските стопанства”. А това са фермерите, които искат да се модернизират, за да са конкурентоспособни, както и такива, които все още не са достигнали стандартите за сурово краве мляко или трябва да изпълнят изискванията на Нитратната директива. Тук се включват и изискванията за преминаване към биологично производство, също и инвестиции за достигане на стандартите на Общността извън сектор „Мляко”. Това са така наречените гарантирани бюджети. Освен тях от банкови гаранции ще могат да се възползват и бенефициентите по мярка 123. Това са малки и средни преработвателни предприятия, за които идеята ни е да имат по-лесен достъп до финансиране на подготвените от тях проекти. Бенефициентите по мярка 122 също ще се възползват от Гаранционния фонд. Това са частните собственици на гори. Хубавото е, че този Гаранционен фонд ще ни даде възможност да развием ПРСР в пълния ù обем до края на програмния период, тъй като около милиард лева бихме могли да покрием като кредити с този Гаранционен фонд.
 
- Една от най-атрактивните мерки, по които активно се подаваха проекти през 2011 г., е 121 в гарантираните ù бюджети. Какви резултати отчитате там?

- Това, което направихме през 2011 г., беше да поискаме целенасочени приеми по мярка 121, знаейки, че изтича гратисният период за млечните кравеферми. В крайна сметка срокът беше удължен, но ние дадохме ясен сигнал, че е много важно фермерите, които управляват такъв вид стопанства, да кандидатстват за преструктуриране. Сега с Гаранционния фонд им се дава още една помощ. Преди това осигурихме държавна помощ и миналата година се сключиха договори за нея. Още една възможност имаха за получаването на инвестиционни кредити при 6% лихва.
С новото отваряне на мярка 121 през тази година вече и фермите от първа категория също ще могат да кандидатстват за модернизиране. За 2012 г. ще има отново приеми за всички сектори по мярка 121 – и в гарантирани, и в извънгарантирани бюджети
 

Автор: Светла Стефанова
Целия материал четете в брой Януари 2012



ПОСЛЕДНО ДОБАВЕНИ ВСИЧКИ...
Иновативно и печелившо земеделие с продуктите на Corteva Agriscience™
Компанията залага на иновации и био решения – това стана ясно на Портфолио Фарм край добруджанското село Победа

Атрактивни попълнения в портфолиото на Nuseed при слънчогледа
Компанията излиза и с нови култури – карината и тръстика

Листните торове на Лебозол® – сигурност и ефективност при климатични промени
Ефективното редуциране на азотното хранене ще бъде все по-важна тема в следващите години

Деница Иванова: Изкупната цена на малините за преработка падна двойно в сравнение с миналогодишната
Пазарът на малини и ягоди за прясна консумация постоянно расте

 

София, жк. Лозенец,
ул. "Червена стена" 46
тел: 0700 200 63

e-mail: office@agrocompass.bg