Агрокомпас Архив броеве
Безплатен е-майл бюлетин
Материали със свободен достъп
Home Search E-mail us
БългарскиАнглийски
ТЪРСИ В СТАТИИТЕ
Събота, 27 Април 2024

Декември 2023

Предишен | Следващ
КАТАЛОЖЕН № 1053

ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ

  РУБРИКИ

АГРО НОВИНИ


Рубрика: Тема на броя Брой: Февруари 2012
Земеделието ни след 2013 г. – в потенциална готовност за новите евроизисквания
Министър Найденов стартира национален дебат за бъдещето на Общата селскостопанска политика на ЕС

Земеделието ни след 2013 г. – в потенциална готовност за новите евроизисквания

print

e-mail facebook

Делово и с нагласа за диалог с представителите на всички управлявани от ведомството му сектори започна 2012 г. министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов. Амбициозната му задача е чрез национален дебат за бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП) на Европейския съюз да се очертае облика на земеделието в държавата ни.

„Преговорите вече започнаха, страните направиха своите заявки и България трябва да се позиционира

в дискусиите за бъдещето на Общата селскостопанска политика и новия програмен период от 2014 до 2020 г. Трябва да отстоим интересите си максимално добре. Доста е амбициозно и отговорно. Аз го заявих пред различните браншове в земеделието, че не искам сам да водя тези преговори, искам и те да участват активно, искам те да могат да защитят позицията също и в Европейския парламент, и в Европейската комисия. Това е голямото предизвикателство”, обяви министър Найденов. Той потвърди намерението на правителството да изложи позицията на България по ОСП, когато тя е подготвена с национален консенсус. Затова и интересът към първия дебат, иницииран от Министерството на земеделието и храните, който се проведе на 10 януари т.г., беше голям. Участваха представители на неправителствени и граждански организации и фермери от цялата страна.

„Остава усещането в българските земеделци, че те са неравнопоставени с останалите земеделци от ЕС. Остава усещане и за неравнопоставеност между отделните сектори. Остава съмнение в обществото, че средствата не отиват към точно определените хора. Затова трябва да отговорим на въпросите в обществото”, подтикна към откровени дискусии присъстващите в залата министър Найденов. Предразположи ги и с констатацията, че българският земеделски производител очевидно е конкурентоспособен, защото „за 2010 г. външното търговско салдо в търговията с аграрна продукция се увеличи 3 пъти, спрямо 2009 г., а само за първите месеци на 2011 г. надмина това за цялата 2010 г. А картината на дефилирането на селскостопанската техника показа на всички, че отдавна българското земеделие се е разделило със старите допотопни машини. Виждаме и едни големи и модерни стопанства – всичко това е признак на конкурентоспособност”, констатира Мирослав Найденов. Не пропусна и „другата статистика, която дава Европейската комисия, че българският земеделски производител е на първо място в ЕС по доходите си. Отделно информацията от Европейската сметна палата, че сме първенци и по усвояването на европейските средства – с близо 55% за миналата година. Всичко това говори, че в сектора влизат много средства, българската стока е конкурентоспособна и е търсена не само на европейския, а въобще на световния пазар”, категоричен беше земеделският ни министър. Той увери, че ръководеното от него ведомството ще работи в постоянна координация с неправителствените организации и самите земеделски производители.

За целта в МЗХ ще сформират специализирано звено за бъдещето на ОСП.

То ще включва експерти от министерството, определени от двамата заместник-министри на земеделието и храните и ще взема решения, съгласувани с неправителствените организации и земеделските производители.

 

Автор: Мариела Илиева
Целия материал четете в брой Февруари 2012



ПОСЛЕДНО ДОБАВЕНИ ВСИЧКИ...
Иновативно и печелившо земеделие с продуктите на Corteva Agriscience™
Компанията залага на иновации и био решения – това стана ясно на Портфолио Фарм край добруджанското село Победа

Атрактивни попълнения в портфолиото на Nuseed при слънчогледа
Компанията излиза и с нови култури – карината и тръстика

Листните торове на Лебозол® – сигурност и ефективност при климатични промени
Ефективното редуциране на азотното хранене ще бъде все по-важна тема в следващите години

Деница Иванова: Изкупната цена на малините за преработка падна двойно в сравнение с миналогодишната
Пазарът на малини и ягоди за прясна консумация постоянно расте

 

София, жк. Лозенец,
ул. "Червена стена" 46
тел: 0700 200 63

e-mail: office@agrocompass.bg