Агрокомпас Архив броеве
Безплатен е-майл бюлетин
Материали със свободен достъп
Home Search E-mail us
БългарскиАнглийски
ТЪРСИ В СТАТИИТЕ
Събота, 27 Април 2024

Декември 2023

Предишен | Следващ
КАТАЛОЖЕН № 1053

ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ

  РУБРИКИ

АГРО НОВИНИ


Рубрика: Тема на броя Брой: Март 2012
Български брод в селските ни райони и унгарски ареали на подхода ЛИДЕР
В очакване на подписани договори с одобрени по втора покана Местни инициативни групи

Български брод в селските ни райони и унгарски ареали на подхода ЛИДЕР

print

e-mail facebook

Наименованието на подхода ЛИДЕР идва от абревиатурата LEADER на френски език (Liaisons Entre Actions de Développement de l'Economie Rurale), което означава „връзки между дейностите за развитие на икономиката в селските райони”. Името показва, че това е метод за мобилизиране на общности, който цели да създаде взаимообвързаност на дейностите в селските райони, подчинена на логиката и местните особености. В Европейския съюз той се прилага повече 20 години и ефектът от него е възраждане на изконния поминък и активизиране на общностите в малки населени места, които бяха засегнати от социално-икономическите промени, настъпили през последните две десетилетия. Като резултат от тях в Стария континент нахлу урбанизацията, а с нея и обедняването на хората, занимавали се със земеделие в условията на стария тип производствени отношения. В ХХІ век те сами почувстваха нуждата да се съсредоточат върху собствения си потенциал като човешки ресурс, дотолкова колкото е останал в малките населени места, и върху ресурсите на природата и традициите, обусловени от особеностите на съответния регион.

У нас подходът ЛИДЕР е част от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), като нейна четвърта ос. С подписването на 13 октомври 2011 г. на 16 договора за прилагане и управление на Стратегии за местно развитие започва същинското му прилагане в България. Общата стойност по тези договори е 61,5 млн. лева, финансирани по Ос 4 ЛИДЕР на ПРСР. Стратегиите, които получиха финансиране, обхващат 501 населени места у нас с обща територия от 12 600 кв. км и 440 000 души население. Това означава, че жителите в тези населени места са участвали във формирането на приоритетите на съответната стратегия и те ще бъдат активните субекти в изпълнението на проектите, одобрени вече от самите Местни инициативни групи. Така те ще станат инициатор и краен ползвател на получените резултати от собствените си предварително заложени планове, на инициатива, която този път идва отдолу, каквато е и философията на подхода ЛИДЕР. Одобрените Местни инициативни групи от първия прием са Лясковец-Стражица, Тунджа, Ардино, Харманли, Белово-Септември-Велинград, Етрополски Балкан, Исперих, Добричка, Разлог, Девня-Аксаково, Раковски, Попово, Панагюрище-Стрелча-Лесичево, Преспа (общини Баните, Лъки и Чепеларе), Троян и Априлци, Чирпан.
Инициативните групи в тези населени места ще одобряват на местно ниво проекти по Програмата за развитие на селските райони, съобразно отпуснатите им суми по подхода ЛИДЕР. Тези проекти могат да бъдат за земеделие, бизнес, селски туризъм, инфраструктура, читалища и други инициативи и дадености, съобразно Стратегиите за местно развитие с включени мерки от всички оси на ПРСР.

В периода 14.10.2011 г. – 07.11.2011 г. беше отворен вторият прием за подаване на заявления по мярка 41 „Прилагане на стратегиите за местно развитие” и подмярка 431-1 „Управление на МИГ, придобиване на умения и постигане на обществена активност в териториите на избрани и одобрени Местни инициативни групи”. След приключване работата на комисията за оценка на заявленията се очаква през настоящия месец март тази година да бъдат подписани договорите и с одобрените по втората покана Местни инициативни групи.

Автор: Мариела Илиева
Целия материал четете в брой Март 2012



ПОСЛЕДНО ДОБАВЕНИ ВСИЧКИ...
Иновативно и печелившо земеделие с продуктите на Corteva Agriscience™
Компанията залага на иновации и био решения – това стана ясно на Портфолио Фарм край добруджанското село Победа

Атрактивни попълнения в портфолиото на Nuseed при слънчогледа
Компанията излиза и с нови култури – карината и тръстика

Листните торове на Лебозол® – сигурност и ефективност при климатични промени
Ефективното редуциране на азотното хранене ще бъде все по-важна тема в следващите години

Деница Иванова: Изкупната цена на малините за преработка падна двойно в сравнение с миналогодишната
Пазарът на малини и ягоди за прясна консумация постоянно расте

 

София, жк. Лозенец,
ул. "Червена стена" 46
тел: 0700 200 63

e-mail: office@agrocompass.bg