Агрокомпас Архив броеве
Безплатен е-майл бюлетин
Материали със свободен достъп
Home Search E-mail us
БългарскиАнглийски
ТЪРСИ В СТАТИИТЕ
Вторник, 30 Април 2024

Декември 2023

Предишен | Следващ
КАТАЛОЖЕН № 1053

ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ

  РУБРИКИ

АГРО НОВИНИ


Рубрика: Браншове Брой: Януари 2021
В новата ОСП:
Секторът на черупковите плодове да бъде включен в списъка на приоритетните, подобно на овощните

В новата ОСП:

print

e-mail facebook

 

Орехи, лешници и бадеми. Такива черупкови плодове се отглеждат у нас в момента. Площите с тях се увеличават през последните години. Факторите за това са няколко. Единият е високата цена на ядките.

„Друг фактор е грешната представа на хората, че тези плодове се гледат лесно. Това спомогна за значителния ръст на площите. Този начин на мислене е грешен“, коментира Илиас Сарнук, представител на Националната асоциация на производителите и преработвателите на черупкови плодове в България.

Във връзка с публикуваната на електронната страница на земеделското ведомство покана за предоставянето на предложения по проект на Идентифицирани потребности за изготвяне на Стратегическия план за новата Обща селскостопанска политика, браншът изпрати свое становище, в което иска секторът на черупковите плодове да бъде включен в списъка на приоритетните, подобно на овощните.

„Според мен това, което трябва да се направи, е да има някакво изравняване на подпомагането между отделните овощни видове, включително черупкови.“

Климатът в България е подходящ за отглеждане на ядки. Въпреки това насажденията се нуждаят от много грижи като пръскане срещу болести и неприятели и разбира се - напояване. Всичко това са разходи, обясниха от бранша.

„Производителите на черупкови насаждения в момента се подпомагат с базовите ставки, които се получават и от останалите овощни видове, плюс ставката за биологично производство. Получават я, разбира се, биологичните производители. Нямаме приоритетен сектор, което е основен проблем. През 2016-та година бяхме изключени от подпомагането по обвързаната подкрепа. Причината е именно увеличението в площите. Не получаваме средства и за зимни пръскания. Ние също имаме проблеми с ябълков плодов червей, корояд и други вредители. “

Ако черупковите плодове станат част от приоритетните сектори, това ще спомогне при кандидатстването по различни мерки от Програмата за развитие на селските райони. Това от своя страна ще позволи на производителите да модернизират производството и ще ги направи още по-конкурентни на световните пазари. Ще могат по-лесно да се привлекат и чужди инвеститори.

„В момента работим със световна фирма-преработвател в сладкарския бранш. Тя също има сериозни амбиции за изкупуване на голямо количество лешник. Ние трябва да произведем ядка с правилното качество за този клиент. Имайки фиксиран пазар, на който да стъпим, нещата се улесняват. Трябва да се предостави възможност на съществуващите фермери и на нови предприемачи да произвеждат.“

 

Автор: Светлозара Димитрова
Целия материал четете в брой Януари 2021



ПОСЛЕДНО ДОБАВЕНИ ВСИЧКИ...
Иновативно и печелившо земеделие с продуктите на Corteva Agriscience™
Компанията залага на иновации и био решения – това стана ясно на Портфолио Фарм край добруджанското село Победа

Атрактивни попълнения в портфолиото на Nuseed при слънчогледа
Компанията излиза и с нови култури – карината и тръстика

Листните торове на Лебозол® – сигурност и ефективност при климатични промени
Ефективното редуциране на азотното хранене ще бъде все по-важна тема в следващите години

Деница Иванова: Изкупната цена на малините за преработка падна двойно в сравнение с миналогодишната
Пазарът на малини и ягоди за прясна консумация постоянно расте

 

София, жк. Лозенец,
ул. "Червена стена" 46
тел: 0700 200 63

e-mail: office@agrocompass.bg